Historia szkła

Dmuchanie szkła w Egipcie.

Szkło jest “naszym” surowcem. Wdzięcznym materiałem pozwalającym nam robić piękne bombki. Warto lepiej poznać szkło i jego historię.

Początki szkła sięgają nawet 9000 lat przed Chrystusem. Wtedy to znaleziono najstarsze przedmioty ze szklanymi elementami. Wynalezienie szkła prawdopodobnie nastąpiło przypadkowo przy wypalaniu glinianych przedmiotów, na powierzchnię których dostał sie piasek i stworzył szkliwienia na powierzchni naczyń. 3500 lat mają najstarsze znalezione całe szklane naczynia.

200 lat przed Chrystusem nastąpił przełom w wytwarzaniu szklanych przedmiotów. Przełom niezwykle istotny przy późniejszej produkcji bombek. Do produkcji zaczęto używać długich i cienkich rur wykonanych z metalu, zwanych piszczelami. Na jej końcu umieszczano roztopione szkło, a dmuchając w rurę nadawano odpowiedni kształt. Pozwoliło to na uzyskanie o przedmiotów z o wiele cieńszymi ściankami.

Najbardziej znanym ośrodkiem produkcji szkła była Wenecja, gdzie na wyspie Murano znajdowały i do dziś znajdują się najznamienitsze pracownie szkła artystycznego. A co z Polską i polskim szkłem. Powstanie pierwszych pracowni produkujących szkło datuje się już w X wieku, ale jego rozkwit o wiele później czyli XVIII i XIX wiek głównie na terenie Małopolski.

Obecnie nie wyobrażamy sobie świata bez szkła. Jest w zasadzie wszędzie, więc powinno się też znaleźć na naszej choince. Nie pozwólmy by tradycyjne i szlachetne wyroby zastąpił mało efektowny plastik.

 wyspa-muranoThe-Histroy-of-Glass

źródła: http://www.britglass.org.uk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>